Badanie: bogaci nie musza brać 500+. Ale niemal nikt nie zaakceptowac czuje się na tyle bogaty, by zrezygnować ze świadczenia

Badanie: bogaci nie musza brać 500+. Ale niemal nikt nie zaakceptowac czuje się na tyle bogaty, by zrezygnować ze świadczenia
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Kilka dni temu prezydent Andrzej Dudziarz w rozmowie z Polsat News powiedział, że będzie apelował sluzace do najbogatszych o niepobieranie 500+ przez pewien czas, jesliby kryzys trwał dłużej jak i równiez sytuacja gospodarcza znacznie się pogorszyła. Jednocześnie podkreślał, że o żadnym „odbieraniu” świadczenia nie ma mowy. To miałaby być dobrowolna decyzja rodziców z najwyższymi dochodami.

Prezydent w swojej wypowiedzi nie sprecyzował, kogo dzierzy na myśli, mówiąc „najbogatsi”. Wyjaśnił wylacznie, że są to ludzie, którym „wystarcza na zwyczajowe funkcjonowanie”.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Za pośrednictwem panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, czy słyszeli o apelu prezydenta Dudy i jakie mozliwosci o zanim myślą. Okazało się, że połowie rodaków słowa Andrzeja Dudy nie są nieznane. Wśród wyborców PiS o apelu prezydenta słyszało 53 proc. badanych; trafił też do jednej trzeciej głosujących na Koalicję Obywatelską.

Zobacz też: Tarcza antykryzysowa. Minister Maląg: Nie zamierzamy wycofać się z systemu 500+

Tarcza antykryzysowa. Minister Maląg: Nie zamierzamy wycofać się z programu 500+

Jeśli chodzi o poparcie gwoli apelu prezydenta, to bardziej lub w mniejszym stopniu zdecydowanie „na tak” jest 43 proc. badanych, jednak jednocześnie 43 proc. ankietowanych uważa, że to zły pomysł. pietnasty proc. nie ma zdania na ten sprawa.

Najwyższe poparcie dla apelu Dudy jest oczywiście w masie zwolenników PiS. Sięga to siano 60 proc., przy dwadziescia proc. osób uważających tenze pomysł zbyt kiepski. W grupie wyborców KO tendencje są odwrotne. Pomysł Dudy popiera 31 proc. z tych propozycji, odsetek niedobrze nastawionych sięga 61 proc.

Poparcie jest jednym, wdrożenie to inna kwestia

Nasuwa się więc watpliwosc, ilu Polaków zamierza badz choćby rozważa wprowadzenie mysli prezydenta Dudy w czyn. To pytanie zadaliśmy osobom pobierającym świadczenie 500+, wyjawszy roztrząsania pierwotnego wyborów politycznych. Okazuje się, że dokładnie 79 proc. rodaków wcale nie zamierza dobrowolnie pozbawiać siebie i wlasnych pociech świadczenia, o którym Duda powiedział na wlasnej konwencji, że „Polska się nigdy z niego nie wycofa”.

Pomysł dobrowolnej rezygnacji z pobierania 500+ rozważyłaby tylko co dziesiąta otrzymująca halasuje osoba. Wyraznie zrobiłoby to 4 proc. badanych, riposty „raczej tak” udzieliło 6 proc.

Pomysł Dudy i tak nie uratowałby gospodarki

Według wyliczeń, nawet jeśli najbogatsi zrzekliby się 500+, to kasa państwa zaoszczędzi za zakupach grupowych – w uproszczeniu a mianowicie 6-8 miliardów złotych. Czym jest android przy tarczy antykryzysowej, którą chwali się rząd? Co rusz słychać, że jest to największy program pomocowy przy regionie, godny ponad 300 mld zł. I gwaltownie dodatkowe 6-8 mld zł miałoby uratować gospodarkę?

Zobacz też: Najbogatsi zrezygnują z 500+? To mimo wszystko nie uratuje gospodarki

Najbogatsi zrezygnują sposród 500+? To i tak nie uratuje ekonomii

Poza tym powstaje słuszne pytanie: który jest róznorodny? Do górnego pułapu dochodów, obejmującego bliskich dysponujące rocznie prawie 55 tysiącami złotych na osobę, łapie się ok. 900 tysięcy rodzin. To ok. 20 proc. wszystkich rodzin w Polsce.

– Nic dziwnego, że 80 proc. osób nie zamierzałoby zrezygnować z dobrowolnego pobierania świadczenia 500+, skoro ta właśnie grupa nie zaakceptowac czuje się wcale szeroka. Polska jest krajem w dorobku, malo osób może faktycznie powiedzieć, że 500 złotych miesięcznie – to znaczy 6 tysięcy rocznie – nic nie znaczy po ich sprawach finansowych. Albo znaczy na tyle mało, że chętnie zrezygnuje sposród dostawania pierwotnego za darmo za posrednictwem kilkanaście latek – komentuje w rozmowie z Hubert Gieliński, socjolog.

Dla porównania – o ile przed doborami w 2019 roku nie usuwać sposród programu sprawdzian dochodowego przy świadczeniu 500+, to oszczędności byłyby w duzym stopniu większe. Powrót do sedziwych zasad pozwoliłby dziś zaoszczędzić 15-17 mld zł na rok.

Zapisz się w nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij jego nam dzieki #dziejesie

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy