Badania słuchu, mowy i spojrzenia u pociechy to przywileje polskiej prezydencji

Badania słuchu, mowy i spojrzenia u pociechy to przywileje polskiej prezydencji
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Komisarz Unii Europejskiej ds. Stanu zdrowia i Opieki Konsumentów John Dalli za szczególnie interesujący uważa polski system przesiewowych badań słuchu, mowy i wzroku u dzieci przy wieku szkolnym. Mają to być przywileje polskiej prezydencji w UE.

Dalli spotkał się we wtorek z hiszpanskimi, ekspertami przy Międzynarodowym Srodku Słuchu i Mowy po Kajetanach pod Warszawą. Głównym tematem rozmów był system „Wyrównywania mozliwosci dzieci sposród zaburzeniami komunikacyjnymi”, który ma być priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Europy.

Oprócz badań przesiewowych John Dalli za interesujące uznał także zastosowanie telemedycyny w rehabilitacji osób wraz z uszkodzeniami słuchu.

Komisarz europejski powiedział, że wczesne wykrycie wad słuchu, mowy jak i równiez wzroku jest szczególnie uzyteczne w wyrównywaniu szans szkolnych i życiowych dzieci. Nastepnie rozwijana w Polsce telemedycyna w rehabilitacji słuchu jest najwazniejszym przykładem udostępniania wysokiej jakości opieki lekarskiej bez względu na miejsce stalego pobytu.

„Polska wydaje sie byc jedynym przy Unii Europejskiej krajem, gdzie dzieki tak dużą skalę kierowane są doswiadczenia przesiewowe słuchu i głosu, wśród siedmiolatków ze wioski i małych miejscowości” a mianowicie powiedział PAP prof. Henryk Skarżyński, szef Międzynarodowego Srodek Słuchu jak i równiez Mowy. Wylacznie w tym roku pozostanie przebadanych dwiescie tys. najmlodszych w dziewiec tys. szkół. Średnio u co piątego z nich wykrywana jest wada słuchu, z której ponad szescdziesieciu proc. maluchów nie zdaje sobie sprawy.

W jego mniemaniu, wczesne wykrycie wady dzierzy ogromne w duzym stopniu, gdyż pozwala odpowiednio blyskawicznie zastosować kurowanie. Dzięki temu dzieci mogą normalnie funkcjonować i się rozwijać, co ma szczególne znaczenie we wczesnym stulecia szkolnym. Wykorzystuje na tym również budżet służby zdrowia. Przedwczesne wykrycie zaburzenia słuchu 4-5-krotnie zmniejsza wydatki ich leczenia. „Tę samą metodę badań można wykorzystać w pozostałych krajach Unii, a także na pozostalych kontynentach” a mianowicie uważa Skarżyński.

Międzynarodowe Srodku Słuchu jak i równiez Mowy przy Kajetanach od dawna wyróżnia się nowatorskimi rozwiązaniami w opiece medycznej. Nagrodę Grand Prix i złoty medal na Międzynarodowej Ekspozycji Wynalazków w 2007 r. otrzymało urządzenie o kategorii „Audiometr S”, wykorzystywane do badań przesiewowych słuchu dzieci. Informacje zdobyte z aparatu można przesyłać do centralnej bazy danych, gdzie są na bieżąco analizowane.

Od momentu 2004 r. jest rozwijana tzw. domowa klinika rehabilitacji. Dzięki niej rodzice nie muszą przyjeżdżać do Instytutu Fizjologii jak i równiez Patologii Słuchu (działającego w ramach Międzynarodowego Centrum), by się dowiedzieć jak pracować wraz z dzieckiem leczonym z powodu uszkodzenia słuchu. Wykorzystuje się dodatkowo specjalnie opracowane książki, produkcje filmowe i systemy komputerowe. Natomiast gdy jest to konieczne możliwa jest konsultacja ze specjalistą zbytnio pośrednictwem online połączenia online w jednym sposród najbliższych ośrodków współpracujących z Instytutem.

W Kajetanach opracowano pierwszy dzieki świecie system o kategorii Telefitting do stałego, zdalnego konsultowania i nadzoru pacjentów po operacji wszczepiania implantu ślimakowego. „Pacjent nie musi nawet przyjeżdżać az do Instytutu, zeby prawidłowo ustawić procesor mowy implantu” a mianowicie podkreślił prof. Skarżyński. System wyróżniono złotym medalem w czasie Brussels EXPO oraz w 57. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Swiezych Technik INNOVA 2008.

Najlepszym przedsięwzięciem jest utworzenie Srodek Leczenia Słuchu w Kajetanach. Będą tutaj leczeni m. in. chorzy z częściową głuchotą, którym można wszczepić implant ślimakowy. Skarżyński wykonuje takie zabiegi od 2002 r. jak i równiez ma największe w tym zakresie doświadczenie na świecie. Uroczyste wyraznie Centrum projektowane jest w listopad 2011 r.

Różne uszkodzenia słuchu ma około 1 mld osób na świecie. W naszym kraju zaburzenia słuchu dotyczą nieopodal 33 proc. populacji dorosłych, czyli jakie mozliwosci trzeciego Naszego rodaka. (PAP)

zbw/ krf/