Artur Zawisza sposród PiS: Nie zaakceptowac można naruszać swobód podatnika

Category: system gospodarczy
Author:
27 lipca, 2020

: Pierwszą ustawę o wywiadzie skarbowym PiS skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz taką samą przygotowuje rząd Kazimierza Marcinkiewicza, rząd PiS-u. Co się zmieniło?

Artur Zawisza, PiS: My nie przeciwstawiamy się instytucji wywiadu skarbowego. Jakie mozliwosci więcej, jeśli taka egzystuje, to siłą rzeczy służby o szczególnych zadaniach muszą też mieć nadzwyczajne uprawnienia, jednak

  • Artur Zawisza z PiS: Nie można naruszać swobód podatnika

nie mogą one naruszać praw człowieka zagwarantowanych po paktach, oraz swobód obywatelskich opisanych w konstytucji.

: Jednak PiS będzie tę ustawę popierał?

A. Sposród.: Jeżeli będziemy mieli stycznosc z ustawą rządową, to wtedy będziemy przywiązywać az do niej szczególną wagę, lecz najpierw rządowy projekt musi przybrać ostateczną wersją, a tak teraz nie wydaje sie byc. Trwają wówczas prace.

: Czym więc jest to, o czym informują srodowiska?

A. Wraz z.: Jest to oferta dyskutowana po ministerstwie finansów i mająca być realizacją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Aczkolwiek z informacji do naszej firmy docierających wyplywa, że nie jest to faktycznie dobra sugestia, jakiej należałoby się spodziewać w związku z realizacją orzeczenia.

: Jakie zapisy powinna zawierać dobra ustawa o wywiadzie skarbowym?

Zas. Z.: W kazdej sytuacji będziemy mieli kłopot sposród rozróżnieniem tegoz, co wydaje sie uprawnionym ściganiem osób niepokojacych, a tymze co jest naruszeniem tego, co się każdemu obywatelowi, a po szczególności podatnikowi, należy. Jednakze w momentach wątpliwych należy być ostrożnym i przenigdy nie pójść o krok za daleko, czyli nie doprowadzić do naruszenia uzasadnionych interesów i swobód podatnika.

: Co więc Pan sądzi o pomyśle, żeby obserwować obywatela bez jego wiedzy i zgody, a ten będzie miał prawo złożyć zażalenie po ciągu siedmiu dni od momentu rozpoczęcia inwigilacji, o ile się o niej dowie?

Zas. Z.: Samo obserwowanie nie zaakceptowac może być kwestionowane, ponieważ na tym opiera sie działanie wyjatkowe, że…

: Tak, jednak ta obserwacja połączona wydaje sie byc z podsłuchem, inwigilacją poczty…

A. Z.: Musimy rozróżnić kilka sprawy. Ja nie neguję danego uprawnienia dla wywiadu skarbowego o jakims charakterze, ale w tym kontekście zaskakująco brzmi przepis na temat możliwości odwoływania się od czasu czegoś, o czym się tak naprawde nie wie. Najpomyslniej byłoby, aby wywiad skarbowy nie miał uprawnień znaczaco innych, niż te, które wynikają sposród kodeksu postępowania karnego, jak czyniłoby w takim przypadku system legalny jasnym, przejrzystym i nie zaskakującym dla obywatela.

: A uprawnione byłoby, żeby koszty bilingów rozmów, które chciałby uzyskać wywiad skarbowy, miałby ponosić operator, natomiast nie organ, który na temat te informacje występuje?

Zas. Z.: To jest zagadnienie inne, niż to które budzi główne kontrowersje, czyli dotyczące uprawnień podatnika. W tej sytuacji chodzi na temat wyważenie interesów organów ogólnych i przedsiebiorstw świadczących okreslone usługi dla tych organów. Wyobrażam samemu, że przedsiebiorstwa telekomunikacyjne mają prawo czuć się zaskoczone tego typu ofertami. Inna sprawa, że wam sami operatorzy komórkowi bardzo łatwo takie koszty odbijają sobie na swoich abonentach i tutaj się nieszczesliwie koło miesci.

: Do końca czerwca będzie gotowa nowelizacja ustawy? Czy póty mają obowiązywać obecne przepisy?

*A. Sposród.: *Zgodnie z orzeczeniem Trybunału mamy jeszcze trochę czasu, choć pracować powinno sie szybko.