Apel do podlaskich firm: oddaj pracownikowi 2 godziny nieograniczone na badania

Apel do podlaskich firm: oddaj pracownikowi 2 godziny nieograniczone na badania
Category: inne
27 lipca, 2020

Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Spólek namawia pracodawców, by raz na jakiś czas dali pracownikom dwie godziny nieograniczonego na wykonanie badań profilaktycznych. Chodzi głównie o mammografię i cytologię u dziewczyn oraz RTG płuc i badanie prostaty u mężczyzn.

Stowarzyszenie skupiające podlaskie kobiety biznesu ogłosiło przy czwartek przy Białymstoku konkurs dla przedsiebiorstw, które umożliwią pracownikom wykonanie badań. Na dodatek punktowane będzie m. in. współfinansowanie badań czy rozprowadzanie zaproszeń dzieki badania. Spólki oceniane też będą zbytnio promowanie na terytorium zakładu pracy badań profilaktycznych. W zamian zbyt takie działania dostaną nagrody – statuetki i tytuł „Odpowiedzialnego Pracodawcy”.

Celem przedsięwzięcia jest spowodowanie, by jakim sposobem największa liczba pracowników skorzystała z różnych badań profilaktycznych.

Pracodawcy będą mogli zgłaszać sie do konkursu od momentu 1 grudnia 2011 r. do końca marca 2012 r.

Jak mówiła przy czwartek dyrektor Białostockiego Srodek Onkologii dr Marzena Juczewska, nowotwory, które stają się chorobami cywilizacyjnymi, są zadaniem szczególnym dla wszystkich pracodawców. „Zanim nastąpi regulacja ustawowa, która umożliwi nam skierowanie obligatoryjne pracowników na doswiadczenia przesiewowe, możemy jako szefowi uczynić ten pierwszy krok, tzn. szerzyć wiedzę odnosnie tematu profilaktyki, odnosnie tematu chorób nowotworowych (… ) jak również zachęcać wlasnych pracowników az do badań, o których słyszeli, a np. nie mają czasu żeby je zrobić” – mówiła.

Juczewska powiedziała dziennikarzom, że o konieczności wykonywania mammografii i cytologii „wydaje się, że wie cały świat, zwłaszcza panie”, ale rutyna wygląda inaczej. Według niej, w Podlaskiem na doswiadczenia profilaktyczne zgłasza się połowa wszystkich pań, które musza takie doswiadczenia zrobić. To wynik odrobine wyższy niż średnia krajowa. Dodała, że najmniej pan w rejonie zgłasza się na badania w dużych miastach.

Co roku w Podlaskiem notuje się około 4 tys. oryginalnych zachorowań na nowotwory, jednak nie ma dokładnych statystyk..

Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Przedsiebiorstw – Klub Kobiet Biznesu, radna sejmiku województwa podlaskiego Danuta Kaszyńska powiedziała, że stowarzyszenie pragnie promować idee społecznej odpowiedzialności biznesu, totez zachęca pracodawców do wysyłania pracowników w badania. Wyjaśniła, że pracodawcy nie będą wnikać, jakie badania wykonał pracownik jak i równiez jaki wydaje sie byc ich wynik, a będzie jedynie musiał przynieść szefowi zaświadczenie, że z takowego badania skorzystał.

Kaszyńska dodała, że zaciekawienie konkursem wydaje sie byc duże. „Ponieważ pracodawcy wiedzą, że witalny pracownik to też dobro dla swoim firmy” a mianowicie powiedziała Kaszyńska.

Udział po konkursie zadeklarował m. in. I Urząd Skarbowy po Białymstoku. Naczelnik tego urzędu Małgorzata Sokół-Kreczko powiedziała, że aż 150 z nieopodal 190 pracowników tego urzędu to kobiety. „Muszę na temat te dziewczyny dbać. Przystąpię do konkursu i wyrażę zgodę na wykonanie badań w czasie godzin pracy. Wszystko po to, aby kobiety były witalne i mogły pracować. Pracobiorca to najwyższa wartość po zakładzie robocie, a witalny pracownik to podwójna wartość” – powiedziała.

Inicjatywę wspiera Białostockie Srodek Onkologii, patronat nad akcją objęli wojewoda podlaski jak i równiez prezydent Białegostoku. (PAP)

kow/ bos/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy