Alior Bank równo powalczy o nowych klientów, wykorzystując PSD2

Alior Bank równo powalczy o nowych klientów, wykorzystując PSD2
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

Usługa dostępu sluzace do informacji na temat rachunku płatniczym (ang. Account Information Service, AIS) nienaniesiona przez dyrektywę PSD2 umożliwi obecnie posiadaczom rachunków w PKO BP, Banku Pekao, Santander Bank Polska jak i równiez ING Agencji bankowej Śląskim, innymi slowy bankom łącznie obsługującym przeszlo 26 mln rachunków indywidualnych, ubiegać się o kredyt konsumpcyjny w Alior Banku w ramach uproszczonego sporu kredytowego.

„Wybraliśmy bazy, które mają najwięcej klientów posiadających z nimi trwałą relację. Jesteśmy w procesie wraz z wszystkimi bankami Top 10. W kolejnym kroku podłączymy mBank, Pula Millennium i BNP Paribas. Dołączymy je na początku przyszłego roku” – powiedział Poznański po rozmowie sposród ISBnews.

Dodał, że banki działają w nowatorskim środowisku, którego się przed chwila uczą.

Dane o rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR) po innych bankach za zgodą klienta są wykorzystywane sluzace do oceny jego zdolności kredytowej. Oprócz potwierdzenia klienta, wystarczy dostęp az do bankowości domowej. W efekcie zastosowania nowego rozwiązania informacje o dochodach klienta są potwierdzone online. Alior rozpoczyna pilotaż usługi, wykorzystując swoje contact-center oraz oddziały. Wkrótce udostępni ten tok także w internecie.

„Jesteśmy silni przy dystrybucji standardowej – startujemy w kilkunastu oddziałach, a do końca stycznia usługa zostanie udostępniona w całej sieci sprzedaży. Wykorzystujemy kompetencje naszego contact center i doradców po oddziałach, to znaczy głównych kanałów, poprzez które sprzedajemy opony konsumpcyjne. To dla nas bardzo duza wartość – z jakiejs strony skrócenie i ulatwienie procesu kredytowego, a sposród drugiej możliwość podniesienia wolumenu kredytów. W kolejnym etapie będziemy udostępniali usługę online” – powiedział Poznański.

Zdaniem wiceprezesa, potencjał związany z tą usługą wydaje sie duży, choć na razie nielatwo oszacować, ilu klientów zdecyduje się dzieki udostępnienie swych danych odmiennych bankom.

„Patrząc dzieki rynek brytyjski, na którym wdrożenie tych rozwiązań zajęło 18 miesięcy, to tak wiele czasu musi nam zająć, by ów usługa stała się ogólna. Zależy naszej firmie, by na przełomie 2020/2021 r. być liderem” a mianowicie powiedział Poznański.

Planowany jest także wprowadzenie usługi umożliwiającej przenoszenie środków wraz z depozytów pozostalych banków az do Alior Agencji bankowej.

„W połowie przyszłego roku zechcemy rozpocząć podobny proces, który umożliwi przenoszenie depozytów klientów z pozostalych banków” a mianowicie zapowiedział wiceprezes.

Alior Bank kwartalnie w III kw. udzielił pożyczek w kwotę 2 mld zł.

„Proces sprzedaży wydaje sie znacznie sprawniejszy, możemy sprzedawać trochę więcej, jednak wydaje sie byc za wcześnie, aby określić konkretną dynamikę wzrostu ” – powiedział.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej jak i równiez korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m. in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 r.. Zadebiutował w warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r.

Agnieszka Morawiecka