Album dedykowany Alfredowi Schouppe w zbiorach Muzeum Narodowego

Album dedykowany Alfredowi Schouppe w zbiorach Muzeum Narodowego
Category: inne
27 lipca, 2020

*Album pamiątkowy dedykowany malarzowi Alfredowi Schouppe za zasługi w utworzeniu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim oraz za wieloletnie działanie dla polskiej kultury trafił az do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. *

Album przetrwał 113 lat w rodzinie artysty, obok potomków jego córki Celestyny Znamirowskiej. Jakim sposobem poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka muzeum, Katarzyna Wakuła, został odkupiony od potomków malarza, od momentu rodziny Znamirowskich. Trafił do kolekcji warszawskiego muzeum dzięki finansowemu pomocy PKO BP.

Alfred Schouppe, inżynier i artysta malarz, odegrał ważną rolę w naszym życiu artystycznym m. in. jako współtwórca, a następnie działacz warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W albumie, który jest dowodem społecznego uznania na rzecz malarza, znalazły się portrety polskich artystek i artystów: Emilii Dukszyńskiej, Alfonsy Kanigowskiej, Zofii Stankiewicz, Józefa Brandta, Wojciecha Gersona, Juliusza Kossaka, Franciszka Kostrzewskiego, Aleksandra Lessera, Jana Matejki, Jana Styki oraz dedykacje od wielu osób. Zdjęcia portretowe umieszczone w albumie pochodzą z zakładów fotograficznych Stolicy polski, Krakowa, Lwowa, Wiednia jak i równiez Monachium, natomiast na paru z nich napisano dedykacje dla Schouppego.

Album powstał w 1897 roku a mianowicie wówczas Alfred Schouppe wycofał się sposród działałności profesjonalnej i ogólnej, zamieszkał w pierwszej kolejnosci w Krynicy, a potem w Szczawnicy. Przyjaciele jak i równiez współpracownicy uhonorowali wydaniem pamiątkowego albumu wieloletnią społeczną pracę malarza; krazek został przy następnych czasach wzbogacony na temat fotografie rodzime. W albumie Schouppego znalazły się nieznane dotychczas wizerunki żony jak i równiez córki malarza.

Alfred Schouppe (1812-1899) na ukończeniu liceum w Przemyślu, kształcił się w Warszawie w Szkole Inżynierii oraz obok artysty malarza Józefa Richtera. Następnie studiował na Akademii św. Łukasza w Rzymie jako stypendysta namiestnika Królestwa Polskiego. Po 1840 r. powrócił az do kraju, zeby gospodarować przy majątku rodzinnym Moszna pod spodem Nowym Miastem nad Pilicą.

W 1858 roku, z Wojciechem Gersonem i Marcinem Olszyńskim, zainicjował w Warszawie wczesniej Wystawę Krajową Sztuk Pięknych, a w 1860 r. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Był zwlaszcza pejzażystą, jednym sposród pierwszych malarzy Tatr. Był także autorem obrazów malowanych do ozdoby kościołów a takze ilustratorem po czasopismach lokalnych. W czasach 80. 19 wieku, pomijajac działalnością artystyczną i społeczną na rzecz zwiazanych z kultura polskiej, pracował jako urzędnik w Towarzystwie Kredytowym Miasta Warszawy. (PAP)

agz/ hes/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy