AI: nadchodzi dowodów dzieki udział Naszego kraju ws. tajnych więzień CIA

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

# dochodzi wypowiedź wiceszefa Prokuratury Apelacyjnej na warszawskim rynku #

15. jedenascie. Warszawa (PAP) – Coraz więcej jest dowodów, że na terenie Polski i Europy dochodziło do nadużyć praw człowieka w tak zwanym. wojnie wraz z terroryzmem i w sprawie więzień CIA – wynika sposród raportu Amnesty International, zaprezentowanego w poniedziałek w Warszawie.

Po liczącym 47 stron raporcie AI pt. „Tajemnica Poliszynela – Piętrzące się dane na współudział Europy przy programie bezprawnych transferów jak i równiez tajnych więzień CIA” Naszym narodzie poświęcono 4 strony.

Zrekapitulowano na tych propozycji postępy trwającego od 2008 r. polskiego śledztwa ws. domniemanych tajnych więzień CIA na terenie naszego kraju oraz popularne już medialne i publiczne informacje na temat sprawy. Zestawiono je też z ujawnionymi informacjami o postępach śledztw w tej samej sprawie z innych krajów.

Jak mówiła w poniedziałek Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska, w przeciwieństwie do regularnego unikania odpowiedzialności przez AMERYCE, w Europie zauważalny jest pewny postęp w rozliczeniu udziału rządów krajów europejskich przy prowadzonym poprzez CIA programie bezprawnych transferów więźniów i tajnych więzień. Polskie śledztwo AI uznaje już zbytnio „przewlekłe i nieefektywne”, bowiem wciąż nie podano az do publicznej wiadomości jego ustaleń.

„Trudno oczekiwać, by śledztwo w takiej kwestii zakończono po miesiąc” – tak na te zarzuty odpowiedział nadzorujący postępowanie wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Robert Majewski, który nie zgadza się sposród twierdzeniami o przewlekłości. Podkreślił, że z mocy rodzimych przepisów śledztwo musi być tajne, jeśli dotyczy okoliczności stanowiących tajemnicę. „Póki nie zmienią się przepisy, tak ma być. Tak samo, o ile miało dojść do procesu – o ile śledztwo zakończy się przy sposób taki, że byłby proces, jakie mozliwosci dziś nie jawi sie byc jeszcze wiadome” – dodał.

W rekomendacjach dla Lokalny autorzy referatu zwracają się do polskiej prokuratury o zapewnienie przejrzystości w tym postępowaniu i o to, by wszyscy mający status pokrzywdzonego mogli przy sposób nieskrępowany i zgodny z międzynarodowymi standardami uczestniczyć w tym śledztwie.

Pojawia się też postulat, aby odejść od praktyki, że w imię racji stanu podtrzymuje się tajemnicę postępowania, czy też odmawia się potwierdzenia na przesłuchanie określonych świadków, nie uchylając im obowiązku zachowania tajemnicy. Ten postulat adresowany wydaje sie także do wielu innych krajów opisywanych przez AI.

„Kluczową przeszkodą postępu Europy na drodze sluzace do rozliczenia zbytnio tortury jak i równiez inne bezprawne praktyki jest chęć uciszenia sprawy i zasłanianie się tajemnicą państwową oraz bezpieczeństwem narodowym. Nadużycia w ramach tzw. wojny sposród terroryzmem zostały popełnione również na europejskiej i polskiej ziemi” – mówiła Nadażdin. AI przypomniała też, że Adb al-Rahim Nashiri, więzień Guantanamo oskarżany o organizację ataku dzieki amerykański okręt USS Cole, od niedawna ma status pokrzywdzonego po polskim śledztwie.

Jak przypomniała Irmina Pacho z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Straż Graniczna ujawniły a mianowicie w odpowiedzi na zapytania m. in. Fundacji a mianowicie że dzieki lotnisku przy Szymanach lądowały samoloty utozsamiane jako używane przez CIA. Było to pierwsze wedlug 8 czasach zaprzeczania poprzez władze zatwierdzenie, iż Nasz kraj może mieć pewne związki z operacją CIA.

Wcześniej m. in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski i b. premier Leszek Miller zaprzeczali, by na terytorium polski istniały takie więzienia. Obecne władze tego nie komentują. Na początku roku publikatory informowały, że Kwaśniewski nie zaakceptowac będzie przesłuchany w sprawie w charakterze świadek, bo urzędujący wówczas prezydent Lech Kaczyński nie zaakceptowac zwolnił go z obowiązku zachowania tajemnicy. W srodowiskach pojawiły się informacje, że cała sprawa może się skończyć przy Trybunale Postaci.

„Nie można pozwolić na to, by Nasz kraj i Europa stały się obok Stanów Zjednoczonych kolejną strefą bezkarności. Zbiorowa amnezja czy zamiatanie sprawy pod spodem dywan za pomocą powierzchownych śledztw oznaczałyby współwinę za poważne pogwałcenia międzynarodowego uprawnienia w ramach tak zwanym. wojny z terroryzmem” a mianowicie dodała Nadażdin.

Przedstawiciele AI oraz Fundacji Helsińskiej uznają, że przewodzone w Polsce śledztwo jest już „przewlekłe jak i równiez nieefektywne”. „Tym bardziej, że pojawiają się nowe propozycje, iż efekty śledztwa a takze sam przebieg będą tajne. Wydaje się, że to nie jest właściwa odpowiedź w wezwania o przejrzystość działań naszych władz” – uważa Wojciech Makowski, ekspert AI.

Organizacja domaga się od prokuratury, zeby nie prowadziła śledztwa tylko w sprawie przekroczenia uprawnień badz niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy państwowych, lecz również przyznała, że zbada, czy dochodziło w Polsce do tortur. „Polska konstytucja nie zaakceptowac przewiduje żadnych wyjątków od zakazu uzywania tortur – nie może nim być także mam racje stanu” – mówiła Irmina Pacho.

Po październiku br. prokuratura w stolicy polski przyznała stan pokrzywdzonego Adb al-Rahim al-Nashiriemu, który przekonuje, że przy latach 2002-03 był przetrzymywany w tajnym więzieniu w Polsce. Pojawiły się doniesienia, że był mezczyzna w tym czasie torturowany – okreslenie wobec faceta stosować tzw. wzmocnione technologii przesłuchań, w tym podtapianie (tzw. waterboarding) i grozić jemu przystawianiem az do głowy pistoletu oraz wiertarki bez wiertła, podczas gdy stał nagi z zakrytą głową.

AI przypomina, że międzyrządowe organizacje, m. in. Podpowiedz Europy, Unia czy ONZ, badają przyklady łamania norm człowieka podczas programu nieustawowych transferów i tajnych więzień CIA. Wlaczone w tych propozycji informacje wskazują m. in. na duże prawdopodobieństwo istnienia tajnych więzień CIA na terenie Polski.

W raporcie czytamy metrów. in., że Niemcy pomogły zatrzymać Muhammada Zammara, przetrzymywanego w tajemnicy w Jordani w listopadzie 2002 r. i przesłuchiwanego przez niemieckich agentów. Niemieccy urzędnicy potwierdzili, że przy Syrii miały miejsce tortury. Włochy skazały amerykańskich i włoskich agentów za pierwotnego udział przy porwaniu Abu Omara przy Mediolanie po lutym 2003 r. Został on przeniesiony do Egiptu, gdzie był trzymany po tajemnicy, być może też torturowany. Kwestii przeciwko amerykańskim i włoskim urzędnikom wyższego szczebla odrzucono na podstawie tajemnicy państwowej i immunitetu dyplomatycznego. Trwają nadal procedury apelacyjne.

Litwa przyznała się sluzace do istnienia dwóch tajnych więzień. Delegacja Europejskiego Komitetu Powstrzymywania Torturom odwiedziła je w czerwcu 2010 r. To pierwsza podana do wiadomości publicznej wizytacja niezależnego organu monitorującego więzienia CIA na starym kontynencie.

AI pisze, że Macedonia mogła pomagać przy prowadzonym przez CIA nielegalnym zatrzymaniu i przekazaniu do Afganistanu Niemca Khaleda el-Masriego. Oskarżył on Macedonię przed W europie Trybunałem Praw Człowieka. Przypuszczalnie będzie to pierwsza rozpatrywana przez ten trybunał kwestia dotycząca członka Rady Swiata, zaangażowanego w bezprawne przekazywanie więźniów. Macedonia nie przyznaje, że jej agenci działali bezprawnie.

Rumunia miała pozwolić na bycie na jej terenie tajnych więzień CIA. Władze tegoz kraju nie zaakceptowac zgadzają się na poniesienie odpowiedzialności mimo nowych dowodów świadczących o zaangażowaniu Rumunii w program bezprawnego transferu więźniów.

AI stwierdza, że Szwecji nie zaakceptowac udało się w pełni zbadać kwestie przekazania przy grudniu 2001 r. Ahmeda Ahizy przy ręce CIA i Mahammeda al-Zariego do Egiptu. Obaj mężczyźni mieli być torturowani. Według Amnesty International, wbrew przyznania wykladzinom odszkodowania, Szwecja nie zapewniła im pełnego i wydajnego zadośćuczynienia.

Jak podaje AI, Wielka Brytania ogłosiła przy lipcu 2010 r., że wystosuje zapytanie w sprawie zaangażowania brytyjskich urzędników w rzekome niewłaściwe traktowanie osób zatrzymanych za granicą przez nieznane służby wywiadowcze. Rząd potwierdził również, iż Amerykanie wykorzystywali brytyjskie rejony przy lotach operacyjnych w programie bezprawnego transferu więźniów.

Wojciech Tumidalski (PAP)

wkt/ itm/ gma/