Abp Michalik o wyroku ws. krzyży: godzina próby dla religii

Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzą informacje na temat innych punktach obrad biskupów #

26. jedenascie. Częstochowa (PAP) – To godzina próby dla polskiej wiary; biskupi i katolicy nie mogą milczeć a mianowicie mówił po czwartek na temat wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka po Strasburgu w sprawie symboli wyznaniowych w rejonach publicznych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

„Krzyż to nie tylko chluba i kultura. To najważniejszy moment w historii, gdy Jezus umarł za nas na krzyżu. Ten wyrok musiał nas wszystkich zaboleć” – powiedział arcybiskup Michalik po zakończeniu obrad 350. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

Dyskusja wokół orzeczenia trybunału, stanowiącego m. in. że wieszanie krzyży w szkołach jest naruszeniem „prawa rodziców do wychowania dzieci wedle własnymi przekonaniami” oraz „wolności religijnej uczniów”, trwa od 3 listopada. Trybunał wydał wtedy orzeczenie w sprawie skargi na obecność krzyża po klasie, złożonej przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii.

Przewodniczący KEP ocenił przy czwartek metrów. in., że orzeczenie Trybunału w Strasburgu było odpowiedzią na zapytanie o kształt przyszłej Swiata; czy posiada to być Europa, po której wydaje sie miejsce gwoli szacunku w stosunku do przekonań wyznaniowych drugiego człowieka – „Europa humanizmu uniwersalnego”, czy też „Europa agresywnej laickości”.

Zaznaczył, że rzecz wymaga „najwyższych, najmocniejszych słów” będących „świadectwem domagania się prawa do obecności po życiu publicznym”. W tym kontekście Kościół ucieszyły stanowiska duzej liczby grup i środowisk społecznych, m. in. europarlamentarzystów, którzy zwrócili się o postepowanie „wolności dla prezentowania krzyży w lokalizacji publicznej”. „Jest wiele przejawów zdrowej reakcji” – zaznaczył arcybiskup.

Jak podkreślił, odnosząc się do pytania dziennikarzy o przewidywane przez Kościół formy „walki o krzyż”, sprawa wskazuje chrześcijanom, że koncepcja człowieka wymaga wymiaru duchowego, natomiast walka przy obronie krzyża powinna prowadzić do zadumy na ten temat.

„Ważną rzeczą wydaje sie byc, byśmy osobiscie uświadomili, że tzw. postęp musi być uzupełniony na temat wymiar integralny, czyli że koncepcja człowieka bez swoim wymiaru nadprzyrodzonego, duchowego, bez transcendencji, wydaje sie koncepcją zredukowaną. To już jakaś świadomość, obrona owego krzyża we własnym sercu, pogłębienie wiary, żebyśmy wierzyli w Boga prawdziwego, Jezusa Chrystusa i jego przesłanie prawdziwe a mianowicie to będzie największa korzyść z tej prowokacji, która do nasza firme ze Strasburga dotarła” – ocenił abp Michalik.

„Rozumiem, że sędziowie mogą być członkami jakiegoś ugrupowania czy jakiejś preferencji seksualnej radykalnego laicyzmu, ale muszą otworzyć slepia, w jakim świecie żyją. Przecież żyją w świecie, który ma już za sobą pewne przeszkody, uprzedzenia, totalitaryzmy. Tego się boimy” a mianowicie wskazał przewodniczący KEP, przytaczając przestrogę Jana Pawła II, że wladza ludu bez praw etycznych przestaje być demokracją.

„Czy ów wiara ma być zamknięta tylko do zakątków sumienia, niekiedy źle uformowanego, lub do pozwolenia, że ja we własnym domu mogę się modlić i krzyż powiesić, a na zewnątrz nie mogę tej wiary wyznawać” – pytał abp Michalik.

Tego typu propozycje „nowoczesnych liberałów” nazwał „fałszywymi koncepcjami religii”, dodając że ich stronnicy w rzeczywistości powielają stare projekty prześladowania, a nie tolerancji, życzliwości, otwartości i zwiazanych z kultura ducha wobec drugiego człowieka. Przestrzegł, że za „zakazem wieszania krzyża we Włoszech” już idą kolejne „mobilizacje radykałów laickich”, także w Polsce.

Nawiązał też do pokrewnych sytuacji wraz z niedawnej opowiesci Polski. „Ja wiem, za co mego ojca zwalniali z robocie, gdy nie zaakceptowac chciał zgodzić się w zdjęcie krzyża w biurze, w którym pracował. Trzeba było robić różne preteksty, urządzać nastepne malowanie biura, żeby ów krzyż zdjąć. Myśmy przechodzili różne +Włoszczowe+, które naszej firmie dawały zajecia, jak się zachowywać w takich sytuacjach” – przypomniał przewodniczący KEP.

3 grudnia 1984 roku została podjęta decyzja usunięcia krzyży z sal lekcyjnych w Zespole Szkół Profesjonalnych we Włoszczowie w woj. świętokrzyskim. Wiadomość ta spowodowała, że kilkudziesięciu uczniów tamtejszej szkoły rozpoczęło strajk. Za okupację szkoły surowe represje spotkały uczniów i wychowawców. Włoszczowski strajk w obronie krzyży trwał dwa tygodnie. Uczniów popierali rodzice, wspierał ich także bp Mieczysław Jaworski. Mnóstwo mieszkańców zbierało się dzieki modlitwie zbyt strajkujących w kościele. szesnascie grudnia, na prośbę arcypasterza zakończono okupację szkoły.

Jak dodał arcybiskup, orzeczenie Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu to przyczyna apelu az do ludzi rzetelnej woli, zeby uświadomili osobiscie, że „dzisiaj krzyż wydaje sie przeszkodą, a jutro będzie człowiek o niebieskich slepiach albo czarnych oczach, albo długim nosie”. „To wydaje sie powrót do czegoś jak ma pochodzenie w najgorzej pojętym laicyzmie” – ocenił.

Pytany poprzez dziennikarzy jakie formy defensywy krzyża musza – wedlug Kościoła a mianowicie podejmować wierni, wskazał że wyobraża osobiscie tę walkę „bardzo humanitarną, chrześcijańską, odważną i wraz z wielką miłością w podejściu do ludzi ludzi, którzy potrzebują jakies wyjaśnienia jak i równiez zmuszenia sluzace do refleksji”.

Episkopat Polski wyraził również swój protest co do wyroku Europejskiego Trybunału Norm Człowieka w wydanym komunikacie po zakończeniu obrad Narady Episkopatu Lokalny. Hierarchowie sprzeciwili się tutaj „przejawom wrogości względem krzyża, jakie obok tej okazji miały obszar w Polsce”. Podkreślają jednocześnie, że „krzyż jest wyrazem miłości i znakiem poświęcenia się dla innych”.

„Jest on cos znacznie wiecej anizeli tylko świętym znakiem każdego chrześcijanina, ale stanowi również ważny element tożsamości kultury europejskiej, jest biezacy w symbolach narodowych wielu krajów jak i równiez organizacji a takze stanowi główny motyw mnóstwo odznaczeń. Posiada zatem format uniwersalny” – głosi komunikat Episkopatu.

Biskupi podkreślają tutaj, że obrona krzyża jest zadaniem naszej firmy wszystkich. „Prawa niewierzącej mniejszości powinny być łączone sposród obowiązkiem respektowania praw większości ludzi wierzących. Nie wolno ranić uczuć osób, dla których krzyż jest symbolem największych wartości. Trzeba uszanować ich upowaznienie do publicznego wyrażania swoich przekonań religijnych” – uważają autorzy komunikatu.

Biskupi wyrażają w komunikacie także podziękowanie wszystkim ludziom zaangażowanym w obronę życia poczętego. „Szczególną wdzięczność wyrażają tym spośród polskich parlamentarzystów oraz profesorów i lekarzy, którzy działają na rzecz całkowitej ochrony życia ludzkiego i prawnego zakazu stosowania zapłodnienia in vitro.

Biskupi przypominają, że przy najbliższą niedzielę, 29 listopada, przypada pierwsza Niedziela Adwentu, która startuje w Kościele nowy rok duszpasterski. Jego hasłem są słowa: „Bądźmy świadkami Miłości”. Na szczesliwe świadectwo miłości w okresie przygotowania się sluzace do Bożego Narodzenia, biskupi błogosławią z Jasnej Góry wiernym w kraju i poza jego granicami.

W czasie czwartkowych obrad hierarchowie przyjęli m. in dokument określający zasady czasu propedeutycznego, to jest wstępnego etapu formacji seminaryjnej. Okres propedeutyczny do tej pory wprowadziły niektóre seminaria w Polsce, na podstawie katalogów doświadczeń biskupi zdecydowali o wprowadzeniu tegoz rozwiązania po całym panstwie.

W czwartek biskupi omawiali też założenia programu duszpasterskiego na lata 2010-2011, któremu nadali hasło „We wspólnocie z Bogiem”. Jak wyjaśnił zastępca przewodniczącego KEP abp Stanisław Gądecki, będzie to pierwszy dwanascie miesiecy realizacji tematu „Kościół budynkiem i szkołą komunii” zaplanowanego przez biskupów na 4 kolejne lata (2010-2013).

Wśród konkretnych przedsięwzięć na dwanascie miesiecy duszpasterski 2010-2011 biskupi wymieniają m. in. tworzenie „szkół słowa Bożego i modlitwy” na bazie istniejących struktur, np. Ruchu Światło-Życie. Kościół będzie też zachęcał wiernych sluzace do wspólnotowego przeżywania sakramentów świętych i wspólnej modlitwy z kapłanami, np. w ramach liturgii godzin.

Według zapowiedzi, biskupi w czwartek mieli też m. in. zatwierdzić napis listu na przypadające 27 grudnia święto Świętej Rodziny i przygotować memoriał co do rodziny. Papiery te są jednak jeszcze dopracowywane, podobnie jak tekst listu Episkopatu na temat kulturze języka, który będzie odczytywany przy Kościołach 17 stycznia. Przewodniczący KEP abp Józef Michalik wskazał, że jego treść jest już prawie zdecydowana, zmieniono jakkolwiek tytuł, który będzie dotyczył „kultury mowy polskiej”. (PAP)

mtb/ skz/ itm/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy