81 tys. lojalnych wypisało się z kościoła

81 tys. lojalnych wypisało się z kościoła
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Przy 2010 r. z rejestru Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Finlandii wypisało się 81 tysięcy osób. To prawie dwukrotnie więcej niż w 2009 roku, gdy Kościół opuściło 44 tysiące wiernych a mianowicie wynika sposród danych fińskiego Centrum Naukowego Kościoła.

Eksperci wraz z Centrum Naukowego Kościoła przypuszczają, że masowe odejścia lojalnych to odpowiedz na debatę na temat stosunku Kościoła sluzace do homoseksualizmu, która jesienią ubiegłego roku przetoczyła się za posrednictwem fińskie srodowiska.

W październiku 2010 roku kalendarzowego szefowa Chrześcijańskich Demokratów Paeivi Raesaenen w telewizji TV2 oświadczyła, że życie po związku homoseksualnym to przekroczenie, a reprezentanci Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego wypowiedzieli się przeciwko ślubom osób o tej samej płci.

Konserwatywne poglądy polityków i autorytetów wzbudziły żywą reakcję wiernych. Kazdy z nich postanowiło wypisywać się z Kościoła, co w Finlandii nie jawi sie byc trudne, często wystarczy skorzystać ze szczególowej strony internetowej.

Formalnie Kościół Ewangelicko-Luterański w Finlandii nie potępia homoseksualizmu, zas w strukturach Kościoła mogą działać jednostki homoseksualne. W sąsiedniej Szwecji, gdzie dominuje bliski fińskim protestantom Kościół Szwedzki, od momentu 2009 roku istnieje możliwość wzięcia ślubu kościelnego za posrednictwem gejów badz lesbijki.

Zanim błogosławienie związków jednopłciowych poprzez Kościół po Szwecji weszło w życie, również wywołało dyskusję, lecz raczej jedynie wśród hierarchów Kościoła Szwedzkiego i nie zaakceptowac doprowadziło do rozłamu badz spadku popularności wśród wiernych.

Debata przy fińskich mediach wywołała również przeciwny rezultat. Najwięcej przy historii, aż 14 tysięcy wiernych wstąpiło w ubiegłym roku az do Kościoła, jak jednak nie zaakceptowac równoważy strat poniesionych za posrednictwem wspólnotę z powodu odejść zawiedzionych Finów.

W dyskusjach w mediach na popularności zyskała Parta Chrześcijańskich Demokratów, az do której w duzych ilosciach zaczęli zapisywać się nowi członkowie.

Do Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Finlandii należy 78 proc. mieszkańców tego kraju, czyli 4, 2 mln osób.