500 zł na maluch? W tychze krajach dają nawet szóstej tys. becikowego

500 zł na maluch? W tychze krajach dają nawet szóstej tys. becikowego
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Przeszlo 7 tys. zł wynosi becikowe po Luksemburgu. Po Austrii przeszlo 8 tys. zł otrzymują rodzice uczącego się 24-latka. W Rosji otrzymuje się nawet 25 tys. zł, które przeznaczyć można wylacznie na koszty związane sposród dzieckiem. Państwa robią calosc, aby zachęcić do dysponowania potomstwa.

Z raportu spólki doradczej PwC wynika, że w Polsce praktycznie brak zachęt do posiadania dzieci. Jedyną jest znizka podatkowa, jednak stosunkowo niewielka. Firma doradcza badała, jakie ulgi przysługują w Unii typowej 4-osobowej rodzinie, przy której jest dwójka pociechy, a dochody rodziców są na poziomie średniej krajowej.

a mianowicie Polska nie zaakceptowac wypada najkorzystniej pod tymze kątem. Wraz z przeprowadzonego przeze mnie badania wyplywa, że średnie wsparcie gwoli takiej bliskich, jeśli rozchodzi o znizki podatkowe lub zasiłki kosztuje tyle, ile kwota odliczeń na dzieci, czyli 2224 zł a mianowicie mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy PwC.

I wspomina, że dzieki przykład we Francji blizniacza rodzina dzięki tzw. ilorazowi rodzinnemu zapłaci pięciokrotnie niższy podatek niż zarabiający podobną kwotę singiel. A to nie wszelkie możliwe az do uzyskania świadczenia na pociechy. Proponowane na naszym portalu 500 zł na maluch obecne wydaje sie byc także w innych krajach.

– W Luksemburgu, Francji czy Niemczech są wykorzystywane takie dodatkowe wypłaty. Przy Luksemburgu wynoszą nawet równowartość 12 tys. zł rocznie – mówi.

Średnio w UE to zazwyczaj w porzadku. 600 zł miesięcznie, jednak w krajach dużo bogatszych od Naszego kraju. Nasz dodatek będzie więc należał sluzace do – wzglednie do zarobków – innych z wyższych w Europie.

Paleta rozwiązań prorodzinnych w UE jest jednakze bardzo obszerna. Na przykład w Gb funkcjonuje Dziecięcy Fundusz Powierniczy. Odkładane na niego wydaje sie co miesiąc ok. 250 funtów (równowartość ok. 1100 zł), lecz po owe pieniądze nie mogą sięgnąć rodzice. Dziecko dostęp sluzace do środków zgromadzonych na rachunku bankowym otrzymuje dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Dzięki temu może sfinansować w przykład szkola wyzsza.

Podobny mechanizm działa w Rosji, tzw. kapitał macierzyński. Państwo na specjalne konto wpłaca równowartość ok. 6 tys. euro (25 tys. zł) na drugie i każde kolejne potomstwo. Pieniądze z niego można pobrać wylacznie z zastosowaniem na milusinski, a więc zakup domu, naukę, jednak także swoim rachunek emerytalny.

Są też kraje, które rodzicom posiadającym wiele dzieci (powyżej trójki) podwyższają renty. Na przykład we Francji za 3 dziecko świadczenie emerytalne rośnie o 10 proc. Każde kolejne to plus piec proc., aż do maksymalnej wysokości 30 proc.

Natomiast w Austrii na dzieci od trzech. do poniekad 24. roku kalendarzowego życia obowiązuje zasiłek roczny, który może wynieść od 1, 32 tys. euro (5, 5 tys. zł) do 1, 92 tys. euro (8, 1 tys. zł). Pieniądze wypłacane są tylko, kiedy podopieczni uczą się.

W Wielkiej Brytanii państwo daje równoczesne pieniądze samotnym rodzicom (do ok. dwóch tys. ó rocznie) i pracującym powyżej 30 godzinek tygodniowo (rocznie ok. 900 euro).

a mianowicie W Polsce wskaźnik dzietności wydaje sie byc na bardzo niskim szczeblu. Wynosi mniej więcej 1-wsza, 3. Po Wielkiej Brytanii kosztuje 1, jedenastu, a we Francji w porzadku. 2. Okazuje się więc, że jesteśmy daleko w tyle – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Jak dodaje, Polki rodzą dziś najmlodszych, ale po Wielkiej Brytanii. Jej zdaniem to efekt zachęt stosowanych poprzez państwo.